D.U.K.

Kada kreiptis psichologinės pagalbos?

Paprastai žmonės labai gerai žino, kada jiems reikia ateiti pas psichologą. Kreiptis reikėtų tuomet, kai ateina mintis “man jau laikas pas psichologą”, “man jau reikia kito žmogaus pagalbos”, “norėčiau su kuo nors apie tai pasikalbėti ir pradėti spręsti problemą”. Ši mintis dažniausiai ateina, kai simptomai tampa labai stiprūs. Kartais mintį kreiptis specialisto pagalbos pasiūlo artimieji ar draugai, kurie mus gerai pažįsta – jei tai nuoširdus ir rūpesčio pilnas pasiūlymas, tuomet tikrai metas. Taip jau nutinka, kad kai būname pasinėrę į savo vidinius išgyvenimus, pamatyti savo būsenos ypatingumą gali būti sunku. Tad pasikliaukite jus mylinčių žmonių nuomone.

Kodėl žmonės delsia kreiptis psichologinės pagalbos?

Dažniausia nesikreipimo savalaikės psichologinės pagalbos priežastis – viltis, kad problemos kaip nors išsispręs savaime ir vidinė būsena pasikeis. Stabdo įvairios baimės ir nežinojimas, kas vyksta psichologo kabinete: ar mano problema bus aptariama konfidencialiai, ar psichologė nepagalvos, kad esu visai nesveikas(a), ar tai reikš, kad esu silpnas ir negaliu pats įveikti savo sunkumų, jeigu kreipiuosi pagalbos – gal tai reiškia, kad visai išprotėjau. Daugelis šių nuostatų gyvuoja dėl informacijos trūkumo.

Kokiais klausimais dažniausiai kreipiamasi psichologo pagalbos?

Varginantys nuotaikų svyravimai ir būsenos, nerimas, nerimo (panikos) priepuoliai, ilgalaikis stresas ir įtampa, varginantys kūno simptomai, kuriuos gydytojai aiškina kaip kylančius „nuo nervų” (tikai, virškinamojo trakto simptomai, odos bėrimai, enurezė, lytinės funkcijos sutrikimai, žalingas alkoholio ir kitų medžiagų vartojimas ir pan.), prisitaikymo naujoje aplinkoje sunkumai, vaikystės ir dabarties psichologinės traumos, vienatvė, santykių sunkumai ir krizės, gyvenimo prasmės klausimai.

Kokie žmonės naudojasi psichologų, psichoterapeutų paslaugomis?

Psichologo – psichoterapeuto paslaugomis visame pasaulyje naudojasi žmonės, kurie turi psichologinių sunkumų ar simptomų, atsidūrę kritinėse gyvenimo situacijose ir laikotarpiuose, o taip pat asmeninėje ir profesinėje srityje sėkmingi žmonės, kurie nori daugiau laiko skirti savo asmenybės, santykių ir galimybių tyrinėjimui ir pažinimui.

Kokie motyvai skatina kreiptis psichologinės ir psichoterapinės pagalbos?

Mes – žmonės – esame labai sudėtingi sutvėrimai. Mūsų elgesį, jo motyvus, jausmus, mintis, psichologines būsenas ir santykius lemia labai daug veiksnių: prigimtinis jautrumas, jaudrumas, aktyvumas, jėga ir silpnumas; nuo vaikystės įsitvirtinantys mąstymo, jausmų ir elgesio modeliai, kuriuos išmokstame iš aplinkinių žmonių, endokrininės sistemos, kuri,kaip žinia, labai susijusi su mūsų amžiumi bei gyvenimo būdu; centrinės nervų sistemos – ypač didžiųjų smegenų pusrutulių dalių ir jų tarpusavio sąveikos ypatumai. Dėmesys, atmintis, samprotavimų ypatumai, sensorinių sistemų veikimas, aplinkos signalų ir informacijos suvokimo niuansai… Gyvenimo kelionės ir stotelės – vaikystė, paauglystė, savarankiško suaugusio žmogaus gyvenimas, vidutinio amžiaus įkalnė, deimantinė branda… kurių kiekviena atneša savitus iššūkius ir dilemas. Santykiai – dažnai ne tokie, kokių tikėjomės, norėjome, svajojome… išdavystės…. netektys…. Nenumaldomas artumo ir švelnaus buvimo su kitu žmogumi troškimas. Kartais noras susigrumti… ir laimėti… arba leisti laimėti kitam… Kelionės ir sugrįžimai. Nuojautos ir sapnai. Paveldėti turtai ir naštos. Būtų galima vardinti ir vardinti, kiek daug skirtingų poveikių prisiliečia prie žmogiškų sielų ir gyvenimų. Kiekvieno žmogaus likimas ir patirtis yra unikali. Drauge tyrinėjame šias patirtis ir padedame susigaudyti – “kas aš esu”, “kokia mano esmė”, “ką norėčiau veikti”, „kas šie žmonės aplink mane ir kodėl jie”… “kas toliau mano gyvenime?”

Kas vyksta psichologo kabinete? Ar pokalbis gali padėti?

Psichologo kabinete vyksta profesinis pokalbis. Psichologas mintyse analizuoja kliento pateikiamą informaciją visos savo turimos patirties ir žinių kontekste. Jeigu bent truputį domėjotės psichologija, tikrai žinote, kad psichologijos moksle nėra vienos universalios teorijos, kuri paaiškintų visas įmanomas žmogiškosios būties problemas ir būsenas, duotų universalių, visiems pritaikomų patarimų. Klausydamas kliento psichologas savo galvoje perverčia dešimtis teorijų ir hipotezių, šimtus perskaitytų knygų, įjungia savo paties jausmus, klinikinį patyrimą, ir, remdamasis visa savo sukaupta patirtimi, siekia padėti klientui spręsti jo problemas, sunkumus, suprasti kaip šiam konkrečiam žmogui, atsidūrusiam šioje unikalioje gyvenimo situacijoje surasti geriausius sprendimus. Su kiekvienu klinetu tai visiškai individualus ir unikalus darbas.

Kodėl dažniausiai neužtenka vieno apsilankymo pas psichologą?

Vieno – trijų vizitų metu psichologas spėja išklausyti kliento problemą, padaryti profesinį sprendimą dėl psichologinės-psichoterapinės pagalbos tikėtino veiksmingumo bei poreikio ir numatomos pagalbos trukmės. Esant reikalui, psichologas nukreips kito specialisto konsultacijai.